آنچه آموختم ز استادم....

روزی از استادم سوال شد که: معنای قرب چیست؟ منظور از تقرب الی الله آیا نزدیکی جسمانی است؟

ایشان در جواب فرمودند:

قرب یعنی نزدیک بودن، به خدا یعنی نزدیک بودن به خدای تعالی، تقرب الی الله یعنی نزدیک شدن خدا واین نزدیک شدن چه معنا دارد که اگر نماز برای تقرب به خدای تعالی نباشد یا قبول نیست و یا باطل است؟خدای تعالی در همه جا هست (احاط بکل شی علما) احاطه بر همه چیز دارد نزدیکی ودوری برای خدای تعالی از نظر مکانی و زمانی نیست. مثلا من در زمین هستم و خدای تعالی در آسمان و یا خدای تعالی چندین سال قبل بوده، من هم هستم. اینها معنا ندارد. فراق خدای تعالی اینهایی که ما می فهمیم نیست. اینکه می گویند در بهشت خدا هست ودر جهنم خدا نیست. قرب و نزدیک بودن از نظر روحی است از نظر صفات درونی است.

ما چون تحت تاثیر احساسات هستیم فکر می کنیم مکان و زمان دارد. شما دقت کنید بعضی از نظر روحی به شما نزدیک هستند سنخیت روحی دارند در خیلی از صفات با شما یکی هستند.

مثلا شما سخی هستید او هم سخی هست یا بخیل هستید او هم بخیل هست،ولی یک سخی بایک بخیل فاصله دارد، تضاد دارد. یک چیزهایی او می خواهد که دیگری نمی خواهد، حالاتی او دارد که دیگری ندارد. درباره اویس قرن گفته اند که فاصله بین او و پیامبر(صلی الله علیه و آله) فاصله بین یمن و مکه مکرمه بود ولی فاصله روحی نداشتندو به هم نزدیک بودند ولی بعضی از منافقین پهلوی پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشسته بودند ولی فرسنگها با هم فاصله داشتند. شاعر می گوید:در یمنی پیش منی، پیش منی در یمنی.

قرب صوری در طریق عشق بعد معنوی است

                     عاشق ار معشوق را بی وصل بیند عاشق است   

انسان اگر از نظر کمالات روحی متخلق به اخلاق الله شد به قرب الهی رسیده و اگر متخلق نبود دور است .


موضوعات مرتبط: معنای قرب چیست؟
[ سه شنبه سوم مهر ۱۳۸۶ ] [ 11:55 ] [ راوی زندگی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

انشا الله تصمیم دارم آنچه از استادم حضرت آیت الله سید حسن ابطحی (روحی فداه) آموختم را برای دوستان بازگو کنم .
از خدای تعالی می خواهم به من کمک کند در باز گو کردن حقایقی که آموختم .......
امکانات وب

رمان